Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Fizjoterapia


Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Terapia manualna

to dziedzina fizjoterapii, obejmująca wiele specjalistycznych metod, zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Opiera się na aktualnej wiedzy medycznej, w szczególności na zasadach biomechaniki i fizjologii człowieka, dzięki czemu jest bezpieczna dla pacjenta.

Terapia manualna bazuje na indywidualnej analizie funkcjonalnej, co pozwala znaleźć zaburzenie w organizmie pacjenta i podjąć właściwe leczenie, które polega na zastosowaniu odpowiednich technik manualnych (ręcznych) i terapeutycznych ćwiczeń.

Terapii leczniczej podlegają głównie tkanki miękkie min. mięśnie, powięź, ścięgna lub nerwy, a także stawy. Wykorzystywane techniki mają na celu normalizację napięcia mięśniowego i przywrócenie właściwej ruchomości, czyli odtworzenie równowagi statycznej ciała, która została zaburzona na skutek choroby, przeciążenia lub urazu.

Wybrane wskazania do terapii manualnej:

  • choroba zwyrodnieniowa
  • zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych
  • stany po urazach i operacjach
  • bóle i zawroty głowy
  • skrzywienie kręgosłupa i wady postawy
  • dolegliwości okresu ciąży i po porodzie

Ćwiczenia

W Fizjostrefie, prowadzone ćwiczenia ruchowe, dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta, i stosowane zazwyczaj jako uzupełnienie terapii manualnej. Zalecane ćwiczenia mają charakter profilaktyczno –terapeutyczny, co oznacza że nie tylko pomagają pacjentowi w powrocie do sprawności, ale także zmniejszają ryzyko nawrotu dolegliwości.

Ćwiczenia prowadzone są indywidualnie, i z wykorzystaniem profesjonalnych przyborów, używanych zarówno w rehabilitacji, jak i treningu sportowym, czy zajęciach fitness.

W zależności od potrzeb pacjenta, ćwiczenia ukierunkowane są na:

  • rozciąganie
  • wzmacnianie
  • poprawę stabilizacji i propriorecepcji (czucia głębokiego)

Kinesiology Taping

to innowacyjna metoda, polegająca na oklejaniu ciała specjalnymi plastrami, w miejscach bolesnych czy dysfunkcyjnych. Twórcą tej metody jest dr Kenzo Kase pochodzący z Japonii, który w latach 70-tych, jako pierwszy na świecie opracował rewolucyjny materiał, o właściwościach zbliżonych do skóry, z którego do dziś produkowane są plastry k-active.

Kinesiology taping opiera się na zasadach kinezjologii, czyli nauki o ruchu człowieka, i wykorzystuje naturalne zjawisko samoleczenia się organizmu. Terapia nie polega na wykorzystywaniu gotowych szablonów, a zatem każda aplikacja plastra poprzedzona jest badaniem i oceną układu mięśniowo- powięziowego.

Dzialanie:

  • zmniejszanie odczuć bólowych
  • wspieranie pracy mięśni
  • poprawa mikrokrążenia
  • aktywacja układu limfatycznego
  • ułatwienie pracy stawów
  • likwidacja krwiaków i obrzęków

Zalety Kinesiology Taping:

  • plastry są dobrze akceptowane przez pacjenta, ponieważ nie powodują negatywnych odczuć skórnych
  • działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu, nie ogranicza ruchów, ułatwia pracę mięśni i stawów
  • działanie terapeutyczne przez 24 godziny na dobę, ponieważ plastry utrzymują się na skórze przez kilka dni
  • pozytywny efekt odczuwalny jest zaraz po aplikacji plastra i utrzymuje się także po jego ściągnięciu
  • doskonałe uzupełnienie innych form fizjoterapii np. terapii manualnej

Ginekologia i położnictwo

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, wymagający profesjonalnej opieki medycznej, często również z zakresu fizjoterapii.  Dolegliwości bólowe w ciąży, lub po porodzie mogą skutecznie stłumić radość macierzyństwa. Ból spowodowany jest najczęściej przez zmiany w napięciu mięśni w ciele kobiety ciężarnej, a po porodzie dodatkowo wiąże się z wykonywaniem nowych czynności dotyczących pielęgnacji dziecka. Pod wpływem hormonów zmienia się sylwetka, pewne grupy mięśni ulegają skróceniu inne rozciągnięciu, co w efekcie prowadzi do ich osłabienia. Powoduje to dolegliwości bólowe najczęściej kręgosłupa, bioder, pośladków, ramion i głowy.

Fizjoterapia w ciąży może uwolnić od bólu, sprawić, iż szybciej i mniej boleśnie przebiegnie poród, a także ułatwić powrót do pełnej sprawności po ciąży. W późniejszych etapach życia kobiety fizjoterapia ułatwia walkę z wieloma, niekiedy wstydliwymi, problemami sfery intymnej.

Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie to specjalnie dobrane, bezpieczne, techniki terapii manualnej, wspomagane masażem, prostymi ćwiczeniami oraz plastrami, które działają odciążająco i wspomagająco na układ ruchu (tzw. kinesiology taping).

Są to działania w żaden sposób nie zagrażające fizjologicznej ciąży, po pierwszym trymestrze. Przed wizytą, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania- najważniejsze z nich to tzw. ciąże zagrożone, wszelkie patologie np. łożysko przodujące, cukrzyca, gestoza, czy zaburzenia rozwojowe płodu.

Fizjoterapia w ciąży i po porodzie:

  • terapia dolegliwości bólowych w ciąży
  • terapia obrzęków kończyn dolnych i uczucia tzw. „niespokojnych nóg”
  • masaż klasyczny kobiety ciężarnej (relaksuje, rozluźnia, pobudza krążenie, dotlenia,  łagodzi dolegliwości okresu ciąży np. wahania nastrojów, przeciwdziała rozstępom)
  • terapia dolegliwości bólowych po porodzie
  • profilaktyka bólu po porodzie (edukacja prawidłowych wzorców ruchowych podczas opieki nad dzieckiem, rozciąganie
    skróconych mięśni, wzmacnianie osłabionych partii, masaż)
  • praca z blizną po cesarskim cięciu (ból, obrzęk, zaburzenia czucia)
  • profilaktyka/ terapia nietrzymania moczu
  • wspomaganie powrotu do formy po ciąży i porodzie ( rewitalizujące masaże ciała, specjalistyczna mobilizacja i masaż mięśni brzucha, w tym w rozejściu się kresy białej, walka z rozstępami, ćwiczenia)

Możliwość wizyty domowej po porodzie, w przypadku kiedy ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie lub mama pragnie szybko wrócić do formy i swojej sylwetki.

Inne zabiegi wyłącznie dla kobiet:

  • indywidualny program ćwiczeń w problemie wysiłkowego nietrzymania moczu
  • rehabilitacja kobiet po mastektomii
  • łagodzenie dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem
  •  uwalnianie blizn po operacjach ginekologicznych wykonanych drogą brzuszną
  • przygotowanie fizjoterapeutyczne do ciąży  (Wzmożone napięcie mięśni może powodować niewłaściwe ułożenie kości miednicy, a w konsekwencji napięcia i nieodpowiednie ułożenie w przestrzeni narządów rodnych, co może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Ponadto, odczuwane dolegliwości bólowe przed ciążą, w trakcie ciąży mogą się nasilić, co zawsze obniża samopoczucie i może zaburzać przebieg ciąży)

 

 

Zoga Face Integration

Jest to naturalna i bezpieczna, a jednocześnie bardzo skuteczna metoda odmładzania.  To koncepcja holistyczna i wielowarstwowa, mająca pozytywny wpływ nie tylko na wygląd twarzy, ale też na całą postawę ciała.

Polega na manualnym, estetycznym modelowaniu twarzy i ciała za pomocą technik manipulacji mięśni i powięzi, dzięki którym przywraca się  równowagę napięciową oraz prawidłowy ślizg tkanek względem siebie, co daje efekt odmłodzenia wyglądu twarzy.

Zoga Face to praca manualna nie tylko na mięśniach mimicznych, ale też na czepcu ścięgnistym, dekolcie oraz szyi, ponieważ mięśnie na twarzy są powiązane anatomicznie, poprzez łańcuchy mięśniowo- powięziowe z innymi, nawet odległymi obszarami ciała. Dzięki znajomości tych powiązań, specjalistyczne techniki Zogi są bardzo precyzyjne i dobierane do klienta, uwzględniając jego wzorzec postawy. Oceniane są wektory napięć wynikające z naszych codziennych ruchów, grymasów czy emocji wyrażanych na twarzy. Dzięki temu można skutecznie zlikwidować miejsca stłoczenia tkanek i restrykcji ruchu, różnych struktur anatomicznych względem siebie, które powodują powstawanie zmarszczek oraz zaburzają prawidłowy przepływ krwi i limfy. Pozwala nam to uzyskać spektakularne efekty odmłodzenia twarzy, która wygląda zdrowo i pięknie. Poprawia się także sylwetka, klatka piersiowa otwiera się do przodu, a nadmiernie wysunięta do przodu głowa wraca do osi ciała, dzięki czemu zmniejszeniu ulega nieestetyczne zgrubienie na szyi, które często stanowi także problem zdrowotny, tzw. wdowi garb.

Zoga Face obejmuje również masaż transbukalny, czyli wewnątrz ust. Jest to bardzo skuteczna forma masażu mięśni twarzy, w szczególności mięśni żwaczy, które często ulegają przeciążeniom doprowadzając do różnych schorzeń.

Zoga Face przynosi wiele korzyści zarówno estetycznych jak i zdrowotnych. Często podczas terapii likwidujemy takie problemy jak bóle głowy i szyi, bruksizm czy problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym.

Zoga Face Integration jest częścią szerszego nurtu  Zoga Movement skupiającego się na przywracaniu  równowagi napięciowej i swobody ruchu w całym ciele, w związku z czym terapia manualna często uzupełniana jest zaleconymi ćwiczeniami do samodzielnego wykonywania w domu.

 

Masaż Kobido

Masaż Kobido to holistyczny zabieg odmładzający, który w nieinwazyjny sposób poprawia wygląd twarzy, przynosi cudowny relaks i daje zastrzyk energii.

Jest to masaż wywodzący się z Japonii, gdzie piękno jest odbiciem dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego, w związku z czym Kobido działa wielopłaszczyznowo i daje korzyści nie tylko wizualne, ale również zdrowotne. Zawiera największą ilość oraz najbardziej skomplikowane zestawy technik manualnych i składa się aż z 5 etapów:

  • Masażu tkanek głębokich – rozluźnia głębokie warstwy skóry i mięśni, których wzmożone napięcie powoduje zmarszczki mimiczne
  • Relaksu – polega na masażu dekoltu, karku i szyi, odblokowując swobodny przepływ krwi i limfy
  • Drenażu- zmniejsza obrzęki twarzy, usuwa toksyny
  • Liftingu- poprawia elastyczność skóry, wygładza, ujędrnia
  • Akupresury- energetyzacja punktów akupunkturowych, równoważnie energii i pracy narządów wewnętrznych

Kobido doskonale działa jako metoda zapobiegania utracie kolagenu i powstawaniu zmarszczek, ponieważ w trakcie masażu pobudzane są naturalne procesy odbudowy i regeneracji tkanek.  Masaż pobudza usuwanie toksyn i martwych komórek dzięki czemu działa rozświetlająco i odświeżająco na cerę.

Masaż Kobido stanowi wspaniałą alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej, a stosowany regularnie przynosi spektakularne efekty dla ciała i ducha. Może być też stosowany jako tzw.  „zabieg bankietowy”, ponieważ najlepsze efekty widoczne są 2-3 dni po masażu.

Efekty masażu Kobido

  • Spowalnia efekty starzenia się skóry
  • Likwiduje drobne zmarszczki, a głębokie spłyca
  • Poprawia owal twarzy i koloryt cery
  • Redukuje obrzęki, usuwa toksyny
  • Łagodzi dolegliwości bólowe karku i głowy
  • Reguluje bilans energetyczny ciała
  • niweluje wpływ stresu

 

Przeciwskazania

  • choroby zapalne skóry, aktywny trądzik (w tym różowaty), opryszczka
  • aktywna choroba nowotworowa
  • aktywna choroba wirusowa, gorączka
  • choroby autoimmunologiczne ( do rozważenia)
  • przebyta ekstrakcja zęba (około 10 dni- do ustąpienia tkliwości)
  • nieuregulowane ciśnienie krwi
  • miażdżyca naczyń szyjnych
  • ciąża

 

Przeciwskazania w zakresie medycyny estetycznej:

– iniekcja botoksu do 2 tyg. po zabiegu

– wypełniacze do 6 tyg. po zabiegu

– nici PDO do 6 miesięcy, nici nierozpuszczalne stanowią stałe przeciwskazanie do zabiegu masażu Kobido oraz terapii manualnej

– zabiegi laserowe- do 4 tyg.

– mezoterapia – do wygojenia stanu zapalnego

 

 

Praktyczne wskazówki przed masażem

Ze względu na stosowanie w trakcie zabiegu dużej ilości olejku, podczas pracy w okolicy czoła i głowy może dojść do przypadkowego natłuszczenia włosów. Przed masażem wykonywany jest pełny demakijaż twarzy, a po zabiegu, nawet do kilku godzin może utrzymywać się zaczerwienie skóry. Ponadto, po zabiegu możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych jak ogólne rozbicie, osłabienie lub nadmierna senność.

Zaleca się wziąć pod uwagę powyższe informacje ustalając dzień i godzinę zabiegu. 

Kinesiotaping estetyczny

Kinesiotaping estetyczny  polega na aplikacji specjalistycznych plastrów na okolicę twarzy, szyi lub dekoltu. Zazwyczaj naklejane są wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych lub mięśni. Najczęściej oklejane okolice to czoło, oczy, policzki, podbródek oraz szyja. Skuteczność aplikacji determinuje przede wszystkim technika naklejenia- odpowiednie napięcie taśm oraz ich kształt i długość. Przygotowanie plastrów opiera się na wiedzy anatomicznej i fizjologii ciała. Po naklejeniu taśmy pozostawia się na skórze od 3 do 8 godzin. W tym czasie nie należy narażać się na działanie promieni słonecznych, korzystać z sauny, solarium czy wykonywać innych zabiegów na twarz. Taśmy ściągamy w określony sposób, uprzednio nasączając je wodą lub olejkiem.

Efekty kinesiotapingu estetycznego:

– zmniejszenie obrzęków na twarzy

– wygładzenie zmarszczek mimicznych

– zwiększenie elastyczności skóry

– poprawa napięcia i jędrności skóry

– zmniejszenie widoczności niektórych blizn

Kinesiotaping stosowany jest zazwyczaj jako metoda uzupełniająca i wzmacniająca efekt wykonanej terapii manualnej, masażu lub ćwiczeń. Taśmy podtrzymują działanie rozluźniające masażu, rewitalizują tkanki oraz działają przeciwobrzękowo.

Przeciwskazania:

– uszkodzenia skóry twarzy

– opryszczka

– stany zapalne skóry twarzy

– choroby infekcyjne

Skontaktuj się już teraz


Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Błąd: Brak formularza kontaktowego.