Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Kilka rad, jak dbać o kręgosłup na co dzień

Dbaj o postawę

Kręgosłup jest najbardziej obciążony podczas pozycji siedzącej, jeżeli dodatkowo siedzimy zgarbieni, z kręgosłupem wygiętym w łuk i głową wysuniętą do przodu, na pewno potęgujemy negatywne skutki wynikające z tej pozycji. Trzymaj się prosto, także podczas chodzenia lub stania- wciągnij brzuch, ściągnij łopatki, a głowę trzymaj w osi kręgosłupa.

wady-postawy6

 

Unikaj schylania

Większość osób schyla się w sposób niewłaściwy, nadmiernie obciążając swój kręgosłup. W związku z tym, podnosząc coś z ziemi, chcąc zawiązać buty, albo wyciągając coś z dolnej szafki, najlepiej ukucnij lub przyklęknij na jedno kolano. Zachowuj proste plecy podczas wykonywania czynności domowych, takich jak odkurzanie, mycie podłogi czy prasowanie.

Dźwiganie..pobrane

Podnosząc coś cięższego z podłogi, ugnij kolana i zachowując proste plecy wstań, trzymając ciężar jak najbliżej ciała. W ten sposób ochronisz swój kręgosłup przed nadmiernym przeciążeniem, ponieważ obciążenie spoczywa bardziej na kończynach dolnych. Pamiętaj, że ta zasada nie dotyczy tylko wyjątkowych sytuacji, kiedy musimy przenieść coś ciężkiego np. mebel, ale przede wszystkim naszej codzienności, a więc zastosuj ją np. podnosząc zakupy z podłogi, czy też kiedy bierzesz dziecko na ręce. Ciężkie rzeczy przenoś, trzymając je blisko ciała i zachowując proste plecy- nie wyginaj kręgosłupa w stronę obciążenia. Torby z zakupami rozkładaj po równo na obie ręce, a niosąc jedną siatkę, przekładaj ją co pewien czas z jednej ręki do drugiej.

Często zmieniaj pozycje

Bezruch nie jest korzystny, ani dla naszych mięśni, ani dla samego kręgosłupa. Podczas dłuższego przebywania w jednej pozycji, siły działające na stawy i dyski międzykręgowe kręgosłupa, kumulują się w jednym miejscu, powodując przeciążenia statyczne, które doprowadzają do ich szybszej degeneracji. Ponadto, nasze mięśnie sztywnieją, spowalnia się krążenie i dotlenienie tkanek. W związku z tym, podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji, rób sobie przerwy i rozruszaj stawy i mięśnie. W trakcie siedzenia co jakiś czas wstań i przejdź się, a podczas stania przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą i uginaj co pewien czas kolana, możesz także podkładać raz pod jedną stopę, raz pod drugą, niewielki podnóżek, co zmieni ustawienie miednicy i odciąży kręgosłup.

[fbcomments]

Skontaktuj się już teraz


Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Błąd: Brak formularza kontaktowego.