Czym obecnie jest fizjoterapia i kto może z niej skorzystać?
W ostatnich latach w dziedzinie fizjoterapii nastąpił ogromny postęp. Fizjoterapia do tej pory mogła kojarzyć się przede wszystkim z rehabilitacją osób niepełnosprawnych lub z niwelowaniem bólu kręgosłupa masażami i wszelkiego rodzaju prądami. Tymczasem zabiegi fizjoterapeutyczne to już nie tylko prądy, ultradźwięki i masaż – to coś znacznie więcej!
W odpowiedzi na narastające problemy bólowe kręgosłupa i innych stawów, coraz większej grupy ludzi, a także na potrzebę szybkiej i skutecznej pomocy, rozwinęło się wiele specjalistycznych metod i technik indywidualnej pracy z ciałem pacjenta.
Celem metod pracy jakimi dysponuje obecnie fizjoterapia jest usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności, w jak najbardziej efektywny i bezpieczny sposób. Nowoczesna fizjoterapia stawia przede wszystkim na znalezienie przyczyny bólu. W związku z tym, niezbędne jest holistyczne spojrzenie na pacjenta, co oznacza, że nie leczy się już tylko miejsca które boli, ponieważ jest ono zazwyczaj tylko ofiarą długotrwałego procesu, który zachodził w naszym ciele, ale szuka się również zaburzeń w innych tkankach i strukturach.
Ponadto, fizjoterapia nie pomija kwestii profilaktyki. Właściwe nawyki ruchowe, czyli np. to w jaki sposób siedzimy lub podnosimy coś z podłogi, oraz odpowiednio dobrana aktywność sportowa, są niezbędne zarówno w procesie leczenia jak i zapobiegania wystąpienia dolegliwości.
A zatem, fizjoterapia nie dotyczy tylko osób niepełnosprawnych, ale skierowana jest również do każdego, kto codziennie zmaga się z bólem lub inną dolegliwością, początkowo niewielką, ale z czasem stwarzającą coraz większy dyskomfort. Szeroki wachlarz metod pracy i mnogość technik, pomaga rozwiązywać problemy z kręgosłupem, ale również innymi stawami, czy obszarem ciała, z którymi nie radzi sobie ortopedia. Ciągłe łykanie tabletek nie rozwiązuje problemu, tylko niweluje objawy, a problem pozostaje lub nawet narasta, ponieważ ból, czyli sygnał ostrzegawczy, jaki wysyła nam nasze ciało, zostaje wyłączony.
Tymczasem, wiele dolegliwości można rozwiązać poprzez manualną pracę z ciałem i dobór właściwych ćwiczeń. Zwyrodnienie kolana, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, drętwiejące ręce i wiele innych przypadłości to zadania dla fizjoterapeuty! Wobec tego, nie warto męczyć się z bólem i zatruwać organizm proszkami przeciwbólowymi, skoro można odzyskać radość życia dzięki właściwie dobranej fizjoterapii!