Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Ginekologia i położnictwo

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, wymagający profesjonalnej opieki medycznej, często również z zakresu fizjoterapii.  Dolegliwości bólowe w ciąży, lub po porodzie mogą skutecznie stłumić radość macierzyństwa. Ból spowodowany jest najczęściej przez zmiany w napięciu mięśni w ciele kobiety ciężarnej, a po porodzie dodatkowo wiąże się z wykonywaniem nowych czynności dotyczących pielęgnacji dziecka. Pod wpływem hormonów zmienia się sylwetka, pewne grupy mięśni ulegają skróceniu inne rozciągnięciu, co w efekcie prowadzi do ich osłabienia. Powoduje to dolegliwości bólowe najczęściej kręgosłupa, bioder, pośladków, ramion i głowy.

Fizjoterapia w ciąży może uwolnić od bólu, sprawić, iż szybciej i mniej boleśnie przebiegnie poród, a także ułatwić powrót do pełnej sprawności po ciąży. W późniejszych etapach życia kobiety fizjoterapia ułatwia walkę z wieloma, niekiedy wstydliwymi, problemami sfery intymnej.

Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie to specjalnie dobrane, bezpieczne, techniki terapii manualnej, wspomagane masażem, prostymi ćwiczeniami oraz plastrami, które działają odciążająco i wspomagająco na układ ruchu (tzw. kinesiology taping).

Są to działania w żaden sposób nie zagrażające fizjologicznej ciąży, po pierwszym trymestrze. Przed wizytą, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania- najważniejsze z nich to tzw. ciąże zagrożone, wszelkie patologie np. łożysko przodujące, cukrzyca, gestoza, czy zaburzenia rozwojowe płodu.

Fizjoterapia w ciąży i po porodzie:

 • terapia dolegliwości bólowych w ciąży
 • terapia obrzęków kończyn dolnych i uczucia tzw. „niespokojnych nóg”
 • masaż klasyczny kobiety ciężarnej (relaksuje, rozluźnia, pobudza krążenie, dotlenia,  łagodzi dolegliwości okresu ciąży np. wahania nastrojów, przeciwdziała rozstępom)
 • terapia dolegliwości bólowych po porodzie
 • profilaktyka bólu po porodzie (edukacja prawidłowych wzorców ruchowych podczas opieki nad dzieckiem, rozciąganie
  skróconych mięśni, wzmacnianie osłabionych partii, masaż)
 • praca z blizną po cesarskim cięciu (ból, obrzęk, zaburzenia czucia)
 • profilaktyka/ terapia nietrzymania moczu
 • wspomaganie powrotu do formy po ciąży i porodzie ( rewitalizujące masaże ciała, specjalistyczna mobilizacja i masaż mięśni brzucha, w tym w rozejściu się kresy białej, walka z rozstępami, ćwiczenia)

Możliwość wizyty domowej po porodzie, w przypadku kiedy ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie lub mama pragnie szybko wrócić do formy i swojej sylwetki.

Inne zabiegi wyłącznie dla kobiet:

 • indywidualny program ćwiczeń w problemie wysiłkowego nietrzymania moczu
 • rehabilitacja kobiet po mastektomii
 • łagodzenie dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem
 •  uwalnianie blizn po operacjach ginekologicznych wykonanych drogą brzuszną
 • przygotowanie fizjoterapeutyczne do ciąży  (Wzmożone napięcie mięśni może powodować niewłaściwe ułożenie kości miednicy, a w konsekwencji napięcia i nieodpowiednie ułożenie w przestrzeni narządów rodnych, co może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Ponadto, odczuwane dolegliwości bólowe przed ciążą, w trakcie ciąży mogą się nasilić, co zawsze obniża samopoczucie i może zaburzać przebieg ciąży)

 

 

Skontaktuj się już teraz


Warning: title_like_posts_where(): Argument #2 ($wp_query) must be passed by reference, value given in /home/virtualki/134823/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324

Błąd: Brak formularza kontaktowego.